Alucra Demirözü Köyü

Erdoğan, Putin ve Poroşenko ile görüştü GÜNDEM

Erdoğan, Putin ve Poroşenko ile görüştü GÜNDEM
Bu haber 28 Kasım 2018 - 14:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Erdoğan, Putin ve Poroşenko ile görüştü

GÜNDEM
Giriş Tarihi: 28.11.2018 Güncelleme Tarihi: 28.11.2018 
ERDOĞAN, PUTİN VE POROŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlikle ilgili Rusya Federasyonu Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bugün telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, her iki görüşmede de Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna arasında son günlerde yaşanan gerilim ele alındı.

Her iki tarafı da dinleyen ve gerilime ilişkin endişelerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sorunları diplomatik yollarla çözümlemenin önemini vurguladığı belirtildi.

.

Rusya gözaltına alınan Ukrayna askerlerinin isimlerini açıkladı

DÜNYA
Giriş Tarihi: 28.11.2018 Güncelleme Tarihi: 28.11.2018 
RUSYA O ASKERLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

Azak denizinden çıkarak Kerç Boğazı’na giriş yapan Ukrayna ordusuna ait gemilere operasyon yapan Rusya, gözaltına aldığı Ukrayna askerlerinin isimlerini yayınladı.

Rusya tarafından yayınlanan listede zırhlı Berdyansk gemisinden operasyonla alınanları isimleri Roman Mokryak, Yuri Bezyazychny, Andrey Artemenko, Andrey Eider, Bogdan Golovaş, Denis Gritsenko olarak açıklandı. Gemiden gözaltına alınanların en büyüğünün 1984 doğumlu olduğu en gencinin ise 1999 doğumlu olduğu belirtildi.

Bir diğer gemi olan küçük topçu zırhlı gemisi Nikopol gemisinden Bogdan Nebylitsa, Viaçeslav Zinçenko, Sergey Tsibizov, Sergey Popov, Vladistav Kostuşin ve Andrey Oprisko isimli askerlerin gözaltına alındığı açıklandı.

Bu gemide gözaltına alınanların en büyüğünün 1971 doğumlu en küçüğünün ise 1998 doğumlu olduğu açıklandı.

Yana Kapu isimli römorkör gemisinde gözaltına alınan askerlerin isimleri ise Oleg Melçinuk, Mihail Vlasyuk, Victor Bezpalchenko, Vladimir Telesçenko, Yugeni Semidotsky ve Vladimir Lisovoi olarak açıklandı. Bu askerlerin ise en büyüğünün 1984 doğumlu olduğu en küçüğünün ise 1998 doğumlu olduğu açıklandı.ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR AÇIKLANDI
İsim listesini açıklayan Rusya, baskın sırasında gemiden ele geçirilen silahların listesini de açıkladı. Açıklamaya göre gemilerden dört adet 30 mm top, dört adet AGS-17 otomatik bomba atar ve dört adet PKT makineli tüfek, DSHK 12.7 mm makineli tüfek, 13 AK-47 makineli tüfek, 6 tabanca, 30 mm kalibreli 765’den fazla yüksek patlayıcı fragmantasyon mermisi, VOG-17 bomba atar, RGD-5 tipi 40 el bombası, RG-42 tipi 48 el bombası, RGD 20 el bombası, çok sayıda mühimmat ve 15 süngü bıçak ele geçirildi.

.

Ukrayna’dan Rusya’ya çağrı: Derhal teslim edin!

DÜNYA
Giriş Tarihi: 26.11.2018 Güncelleme Tarihi: 26.11.2018 
RUSYA'YA ÇAĞRI: DERHAL TESLİM EDİN!

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kerç Boğazı’nda Rusya tarafından alıkonulan denizcilerin ve gemilerin “derhal iade edilmelerini” talep etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kiev’de Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Toplantısı’nda, Kerç Boğazı‘nda yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.Rusya tarafından alıkonulan denizcilerin serbest bırakılması gerektiğini belirten Petro Poroşenko, “Rusya’dan, uluslararası hukuku çiğneyerek alıkoydukları Ukraynalı denizcileri derhal serbest bırakmalarını talep ediyorum.” dedi.

.

DERHAL TESLİM EDİN”

Rusya‘nın Azak Denizi‘ndeki tansiyonu düşürmesi gerektiğini vurgulayan Poroşenko, “Denizcilerin yanı sıra el koyulan gemilerin de derhal Ukrayna tarafına teslim edilmesi gereklidir.” diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise “Kerç Boğazı’nda yaşanan olay nedeniyle yaralananlara tıbbi yardımın derhal yapılmasını ve evlerine güvenli şekilde dönmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Ukrayna ayrıca el koyulan gemilerin iadesini ve verilen hasarın karşılanmasını da talep etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

.

NELER YAŞANDI?

Dün sabah saatlerinde Azak Denizi’nde Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya gelmiş, Rus karasularına girdiği iddiasıyla Rusya’ya ait savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulunmuştu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi’ndeki Kerç Boğazı civarında Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını ve 6 Ukrayna askerinin yaralandığını duyurmuş, gemilerin Rus özel kuvvetler tarafından ele geçirildiği açıklanmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), iki ülke arasındaki gerginlik üzerine bugün acil toplanacak.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA