Alucra Demirözü Köyü

Hazine Bakanlığından son dakika açıklaması: KOBİ’lerin finansmanı için yeni paket geliyor…

Hazine Bakanlığından son dakika açıklaması: KOBİ’lerin finansmanı için yeni paket geliyor…
Bu haber 17 Ağustos 2018 - 16:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazine Bakanlığından son dakika açıklaması: KOBİ’lerin finansmanı için yeni paket geliyor…

EKONOMİ
Giriş Tarihi: 17.08.2018 Güncelleme Tarihi: 17.08.2018 
HAZİNE BAKANLIĞINDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI...

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “KOBİ’lerin finansmanı amacıyla TOBB, özel ve kamu bankalarının katılımıyla yeni bir kredi paketi üzerinde çalışılıyor.” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetinin desteklenmesine yönelik değerlendirmelerine ilişkin açıklamaların Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde aldığı kararlar olduğunu bildirdi.

KOBİ’LERİN FİNANSMANI İÇİN YENİ PAKET GELİYOR…

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından bugün kamuoyuna bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik değerlendirmelerine ilişkin açıklamalar Bakanlığımız tarafından alınan kararlar şeklinde yansımıştır. Açıklamalarda yer alan hususlar Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlardır. Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olunmaması için bildirim gerekliliği doğmuştur” denildi.

Bakan Albayrak yatırımcılara seslendi: Bu dalgalanmadan daha güçlü çıkacağız

EKONOMİ
Giriş Tarihi: 16.08.2018 Güncelleme Tarihi: 16.08.2018 
BAKAN ALBAYRAK YATIRIMCILARA SESLENDİ: BU DALGALANMADAN DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılara telekonferans yoluyla seslendi. Telekonferansa 6 binin üzerinde yabancı yatırımcı katıldı. Bakan Albayrak, yatırımcılarla buluşmasında, “Bu dalgalanmadan daha güçlü çıkacağız.” dedi. “IMF ile bağlantıya geçme, iş birliği planımız yok.” diyen Albayrak, “Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Bankalara destek konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Merkez Bankası mali politika ile paralel adım atacak.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla yaptığı telekonferans görüşmesinde, “IMF ile herhangi bir görüşmemiz yoktur. Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Albayrak’ın, bugün yaklaşık 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde, Türkiye ekonomisinin öncelikleriyle kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgi verdiği, yatırımcıların sorularını yanıtladığı belirtildi.

Açıklamada, Albayrak’ın yatırımcılara yönelik mesajlarına yer verildi.

Buna göre Albayrak, bugün içinden geçilen süreçte yaşanan dalgalanmaların ve karşılaşılan zorlukların farkında olduklarına işaret ederek, “Ülkemizin potansiyelini de biliyoruz. Atacağımız adımlarla süreçten daha güçlü çıkacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

IMF ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

“Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel amacımız doğrudan yatırım çeken, bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmaktır. Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle ilgisi yoktur. Bu durum tamamıyla politik gelişmeler ve yatırımcıların Türk bankacılık sektörüyle ilgili algılarındaki bozulmayla ilgilidir. Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir. Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmadı ve olmayacak.”

“MERKEZ BANKASINI MALİ POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ”

Albayrak, Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve güçlü olduğunu, açık döviz pozisyonu da bulunmadığını belirterek, sektörün mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede olduğunu bildirdi. Bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadığına dikkati çeken Albayrak, “Bankacılık sektörüne destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Enflasyonu düşürmenin en önemli öncelikleri olduğunu aktaran Albayrak, mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istediklerini, enflasyonla mücadelede para politikalarının tek başına yeterli olmadığını, Merkez Bankasını mali politikalarla destekleyeceklerini belirtti.

Albayrak, para politikaları ve mali politikaların koordineli ve dengeli olması gerektiğinin altını çizerek, mali disiplinden taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Bakan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

“Yapısal reformları önceleyeceğiz. Mali disiplin ekonomimizin en temel çıpalarından biri olacak. Çok ciddi bir tasarruf politikasına gidiyoruz. Tüm bakanlıklara bu konuda hedefler verildi. Bunun yanında gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz. Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız.”

Bakan Berat Albayrak, Alman Finans Bakanı Olaf Scholz ile görüştü

EKONOMİ
Giriş Tarihi: 16.08.2018 Güncelleme Tarihi: 16.08.2018 
BAKAN BERAT ALBAYRAK, ALMAN FİNANS BAKANI OLAF SCHOLZ İLE GÖRÜŞTÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Finans Bakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü. Albayrak ve Scholz görüşmesinde, ABD’nin yaptırım kararları ve Türkiye ekonomisine karşı atılan adımlar değerlendirildi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 21 Eylül’de Olaf Scholz ile bir araya gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Finans Bakanı Olaf Scholz ile görüştü. İki bakan 21 Eylül’de Berlin’de bir araya gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan iki bakanın görüşmesi hakkında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, bugün Almanya Finans Bakanı Sayın Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

“ALMANYA’DAN GELEN DESTEKTEN MEMNUNUZ”

Görüşmede, ABD’den gelen yaptırım kararları ve Türkiye ekonomisine karşı atılan adımlar değerlendirilmiştir.

“Sayın Scholz, güçlü Türkiye ekonomisinin hem Almanya hem de Avrupa Birliği için büyük önem taşıdığını belirtmiştir. Bakanımız Berat Albayrak, Türkiye’ye karşı ABD tarafından başlatılan haksız tutum ve uygulamalar sonrası Almanya’dan gelen destek açıklamalarından duyulan memnuniyeti dile getirmiş ve teşekkür etmiştir.

BAKAN ALBAYRAK: ALMANYA İLE POZİTİF SONUÇLAR ALINACAK
“Başta Sayın Şansölye Merkel olmak üzere Almanya ve AB makamlarınca yapılan açıklamaların, Türkiye ile Almanya ve AB arasındaki ilişkilerin geleceği açısından toplumdaki güveni artırdığına dikkat çekmiştir.

“Sayın Albayrak, bu süreçte Türkiye’ye verilen desteğin, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde yeniden karşılıklı yapıcı bir yaklaşım ile pozitif sonuçlar alınabilecek bir dönem için de umut verdiğini dile getirmiştir.”

İKİ BAKAN BİR ARAYA GELECEK
Albayrak ve Scholz, iki ülke bakanlık heyetlerinin çalışmalara başlamasının ardından, 21 Eylül’de Berlin’de bir araya gelme konusunda mutabık kaldı.

BAKAN OLAF SCHOLZ NE DEDİ?
Almanya Finans Bakanı Olaf Scholz’ün “Türkiye ile ekonomik işbirliğini güçlendireceğiz” dediği bildirildi.

.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA