Alucra Demirözü Köyü

Mansur Yavaş 25 milyon liralık rüşvetten haberdar! İşte CHP’deki rüşvet skandalının dökümanı

Mansur Yavaş 25 milyon liralık rüşvetten haberdar! İşte CHP’deki rüşvet skandalının dökümanı
Bu haber 25 Nisan 2021 - 16:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mansur Yavaş 25 milyon liralık rüşvetten haberdar! İşte CHP’deki rüşvet skandalının dökümanı

Rant ve ihale skandallarının bitmedi CHP’de rüşvet olayının da perde arkası ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 2 belediye meclis üyesi hakkındaki 25 milyon lira rüşvet istedikleri iddiasına ilişkin başlattığı soruşturma sürüyor. Sinan Aygün, bir televizyon kanalında 25 milyonluk rüşvet skandalına ilişkin ses kaydının dökümünü yayınladı.

Mansur Yavaş 25 milyon liralık rüşvetten haberdar! İşte CHP'deki rüşvet skandalının dökümanı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 2 belediye meclis üyesi hakkındaki 25 milyon lira rüşvet istedikleri iddiasına ilişkin başlattığı soruşturma sürüyor.

Sinan Aygün; bir özel televizyon kanalında 25 milyonluk rüşvet skandalına ilişkin ses kaydının dökümünü yayınladı. Sinan Aygün, Sinan Aygün’ün kızı Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sibel Aygün ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Haydar Demir’in, Sinan Aygün’ün ofisinde ve araçta yapılan görüşmelerin ses kaydı dökümünde, Mansur Yavaş’ın rüşvetten haberinin olduğu açıkça görülüyor.

RÜŞVETİN SES KAYDININ DÖKÜMÜ YAYINLADI

Sinan Aygün, bir özel televizyon kanalında 25 milyonluk rüşvet skandalına ilişkin ses kaydının dökümünü yayınladı.

Sinan Aygün, Sinan Aygün’ün kızı Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sibel Aygün ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Haydar Demir’in, Sinan Aygün’ün ofisinde ve araçta yapılan görüşmelerin ses kaydı dökümünde, Mansur Yavaş’ın rüşvetten haberinin olduğu açıkça görülüyor.

DEMİR: “MANSUR BEYLE BİRAZ EVVEL KONUŞTUK”

13 Aralık 2019 saat:19:56’da Sinan Aygün’ün, aynı araçta bulunan Sibel Aygün ve Haydar Demir’le araç telefonuyla yaptığı görüşme şöyle:
Sinan Aygün: “Peki ne gerek vardı bunlara abicim yok 25 ver yok 5 ver yok 3 ver yani yazık değil mi abi ya birbirimizi gerdik bu kadar 10 gündür 15 gündür ya, ne diyor Mansur Bey şimdi.”

Haydar Demir: Mansur beyle biraz evvel konuştuk. Sonra konuşalım Başkanım ben ablama söylerim.”

AYGÜN: “BU BANT BENİM EN BÜYÜK İSPATIM”

 

Eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Mansur Yavaş ile CHP’li 2 belediye meclis üyesi hakkındaki 25 milyon lira rüşvet istedikleri iddiasına ilişkin ses kaydının çözümünün yapıldığını söyledi. Aygün, bir özel televizyonda yaptığı açıklamada; “Bant var. O bantı savcılığa teslim ettim. Orada ne olduğu çok güzel anlatılıyor. Savcılıktan kriminale gitti, savcılıkta çözüldü. Bu bant benim ispatım. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi iki kişinin nasıl geldiği anlaşılacak?” ifadelerini kullandı.

İŞTE O İKİ GÖRÜŞME

Sinan Aygün, Sinan Aygün’ün kızı Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sibel Aygün ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Haydar Demir’in, ofiste ve araçta yaptıkları iki görüşmenin dökümü şöyle:

OFİS DEŞİFRE ( 13 Aralık 2019 Saat: 17.47)
SİNAN AYGÜN: Alo, alo
HAYDAR DEMİR: Efendim Abi
SİNAN AYGÜN: Haydar Abi ben Sinan Aygün nasılsın
HAYDAR DEMİR: Buyurun Başkanım
SİNAN AYGÜN: Ya şimdi abi biz dilekçeleri aşağıya verdik. Özel kaleme verdik. Özel kalemden gelmiştir. İki yere birden yani buna dava açmazsanız şöyle olur böyle olur diye sende en son bir gelişme var mı?
HAYDAR DEMİR: Başkanım ben size dönüş yapacağım kapatın siz.
SİNAN AYGÜN: Tamam peki bekliyorum abi görüşürüz.

Saat: 18.14 Kardeş telefon bekliyorum (Mesaj)

 

ARABA TELEFON GÖRÜŞME DEŞİFRE (13 Aralık 2019 SAAT 19.56)
SİBEL AYGÜN: İstinafa gitmiş bu bir.
SİNAN AYGÜN: Gitmiş mi?

SİBEL AYGÜN: Evet, Haydar Bey yanımda iki
SİNAN AYGÜN: Ver bakıyım bir
SİBEL AYGÜN: Tamam

HAYDAR DEMİR: Efendim Başkanım
SİNAN AYGÜN: Haydar Abi ne yapıyorsun ya, seni de çok yoruyorum kusura bakma ne olursun ya hakkını helal et.
HAYDAR DEMİR: Olur mu öyle şey Başkanım.
SİNAN AYGÜN: Ne oldu şimdi, ne oldu şimdi?
HAYDAR DEMİR: Gitti istinafa gitti Başkanım.
SİNAN AYGÜN: Peki ne gerek vardı bunlara abicim yok 25 ver yok 5 ver yok 3 ver yani yazık değil mi abi ya birbirimizi gerdik bu kadar 10 gündür 15 gündür ya, ne diyor Mansur Bey şimdi.
HAYDAR DEMİR: Mansur beyle biraz evvel konuştuk.
Sonra konuşalım Başkanım ben ablama söylerim.
SİNAN AYGÜN: Ya merak ettim de o yüzden soruyorum eve gidiyorum da gitti mi istinafa
HAYDAR DEMİR: Sıkıntı yok gitti gitti
SİNAN AYGÜN: İyi peki o zaman hadi görüşürüz.
HAYDAR DEMİR: Görüşürüz saygılar
SİNAN AYGÜN: Sağol, sağol..

 

25 MİLYON RÜŞVET İDDİASININ KRONOLOJİSİ

27 MART 2017- CHP eski Ankara Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası Eski Başkanı Sinan Aygün, Eskişehir Yolu üzerindeki arazisine 2017 yılında TOGO İkiz Kuleleri’ni dikme kararı aldı ve inşaat ruhsatı aldı.

NİSAN 2017- TOGO İkiz Kuleleri’nin temelini atıldı

13 ARALIK 2019-Saat:15.00: Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi kardeşi Sibel Aygün vasıtasıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Coşkun Torun’un odasında sekiz Meclis üyesiyle toplantı yaptı. Sekiz Meclis üyesi, Sinan Aygün’e ‘Ne vereceksin?’ diyerek rüşvet istediği iddia edildi. Sinan Aygün, söz konusu rüşvet talebine kabul etmeyerek toplantıdan ayrıldı.

13 ARALIK 2019-Saat:15.35: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan iki Meclis üyesi, Sinan Aygün’ün ofisine geldi ve Sinan Aygün’den yeniden rüşvet istendiği iddia edildi.

Sinan Aygün’ün ifadesiyle rüşvet pazarlığı şöyle gelişti:
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi: 
“Abi bize bir şey söyle de bu rakamı bağlayalım”
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi: “25.. 25 milyon”
Sinan Aygün: ‘Ben Sinan Aygün’sem, ben hayatımda kimseye haraç vermedim. Kimseye para vermedim. Benden bu parayı isteyemezsiniz. Bu parayı verenin…’

 

14 ARALIK 2019: Sinan Aygün, CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.
Aygün, Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla hazırlanan suç duyurusunu Kemal Kılıçdaroğlu’na gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Aygün’e, “Dur, sakin ol. Ben Bülent Kuşoğlu ile görüşürüm, senin Mansur’la işini halleder” dedi.

Bülent Kuşoğlu, CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

14 ARALIK 2019: Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu görüşmeden yarım saat sonra Sinan Aygün’ü aradı ve “Bülent Kuşoğlu Ankara dışındaymış, yokmuş, sonra görüşeceksin” dedi.

16 ARALIK 2019- Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı görevlilerince zabıta eşliğinde TOGO İkiz Kuleleri’nin inşaatı mühürlendi.

17 ARALIK 2019- Sinan Aygün, CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’yla yeniden görüştü.
Aygün, Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun kendisini aramadığını söyledi. Aygün’ün, Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Bana niye Cumartesi dilekçeyi verdirmediniz? Niye çözemediniz? Benim durumum çok kötü” dediği öğrenildi.
Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Aygün’e, sorunun çözülmesi için partide yeni isimleri görevlendireceğini söyledi.

18 ARALIK 2019- Sinan Aygün, ’25 milyon lira rüşvet’ sorununun çözülmesi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen isimleri aradı, ‘Genel Başkan sizi aradı mı?’ diye sordu, ‘Aramadı’ cevabını aldı. Sinan Aygün, söz konusu kişilere ‘Siz arayın genel başkanı’ dedi. Sinan Aygün’e yine dönüş olmadı.

19 ARALIK 2019: Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla ilgili yaptığı suç duyurusunda bulundu.

23 ARALIK 2019: Sinan Aygün, rüşvet skandalına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Son dakika haberi… Ankara Ticaret Odası eski başkanı CHP’li Sinan Aygün, Mansur Yavaş’ı 25 milyon TL rüşvet istemekle suçladı. Aygün, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Yavaş ve 8 Belediye Meclis Üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Konunun inşaat ruhsatı üzerinden olması ise dikkat çekti. Ayrıntıları A Haber muhabiri İlter Yeşiltaş canlı yayında anlattı.

ATO eski başkanı CHP’li Sinan Aygün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 8 Belediye Meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara’nın göz bebeği durumunda olan TOGO ikiz kulelerinin imar planını yaptıran ve inşaat ruhsatını alan Sinan Aygün’ün Mansur Yavaş ve 8 Belediye Meclis üyesi hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına yaptığı suç duyurusunun ayrıntıları şöyle:

Sinan Aygün’ün arsasına yapılmış inşaatı ile ilgili yapılan ve kesinleşen imar planına dayalı olarak inşaat ruhsatını aldı.

Aygün binaları yapmaya başladı ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuyu yargıya taşıdı.

ODA ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI:

“Kentsel Servis Alanı olarak belirlenen alana dair plan notları kısmında 12 adet plan notu vardır. Plan notları ile inşaat alanı arttırılarak yapı yoğunluğu getirilmiştir.

Dava konusu plan değişikliği kararları ile her ne kadar yapılaşma koşullarında değişiklik yapılmamışsa da plan notları ile bilimsel, teknik ve nesnel gerekçeye dayanmadan yoğunluk artışı getirilmiştir.

Dava konusu plan değişikliğine konu alan Eskişehir yolu ile Anadolu Bulvarı arasında kalan, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin karşısında Eskişehir yolu üzerindedir, konum olarak Ankara’nın ana arterlerinden biri olan Eskişehir yolu üzerindedir.

Böyle bir yoğunluk kenti yaşanamaz hale getirir. Kent bütünü ölçeğinde, gerekli ve yeterli analizler yapılmaksızın gerçekleştirilen böylesi parçacı plan uygulamaları, benzer örneklerde olduğu gibi nüfus-işgücü ve yoğunluk dengelerine zarar vererek kentsel ve bölgesel anlamda telafisi güç sonuçlar doğurmaktadır.

Dava konusu alana plan notları ile inşaat alanlarının arttırılmış olması teknik alt yapı sorunun yanında zaten bölgede son derece sıkıntılı olan Eskişehir yolu çevresindeki trafik sorununun daha da büyümesine neden olacaktır. Bu nedenle alınan yargı kararı sevindiricidir.”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Plan iptal edildikten sonra dönemin büyükşehir belediye başkanı Sayın Mustafa Tuna’ya mühürle demiştik oda mühürlemedi bizde mühürlememe kararını yargıya taşıdık.Sizin bahsettiğiniz konu bu mühürlememe işlemimin iptalini verdi. Karar bize yeni tebliğ edildi. Başkan Mansur Yavaş’ın temyiz etmemesi iyi olmuş bir kent suçu vardı ki ortak olmamış oldu” dedi.

İşte bu yargı kararını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın geçtiğimiz Cuma günü saat 17.00’de istinaf başvurusu ile temyiz ettiği ancak kısa süre sonra da temyiz başvurusunu geri çektiği iddia edildi.

Son itiraz günü olması nedeniyle söz konusu inşaatın mühürlenmesi ve inşaatın da durdurulması bekleniyor.

.

CHP’deki 25 milyon rüşvet skandalının kronolojisi…

CHP eski Ankara Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası Eski Başkanı Sinan Aygün’ün; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ‘25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla ilgili yaptığı suç duyurusundan önce iki defa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştüğü ortaya çıktı.

CHP'deki 25 milyon rüşvet skandalının kronolojisi...

CHP eski Ankara Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası Eski Başkanı Sinan Aygün’ün; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla ilgili yaptığı suç duyurusundan önce iki defa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştüğü ortaya çıktı.

AYGÜN, SUÇ DUYURUSUNDAN ÖNCE İKİ DEFA KEMAL KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ

Sinan Aygün’ün, 14 Aralık 2019 tarihinde CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğü, rüşvet suçlamasına ilişkin suç duyurusunu Kemal Kılıçdaroğlu’na gösterdiği, Kılıçdaroğlu’nun Sinan Aygün’e, “Dur, sakin ol. Ben Bülent Kuşoğlu ile görüşürüm, senin Mansur’la işini halleder” dediği öğrenildi.

 

TOGO İkiz Kuleleri

Aygün’ün, 17 Aralık 2019 tarihinde CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’yla yeniden görüştüğü bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun, Sinan Aygün’e, sorunun çözülmesi için partide yeni isimleri görevlendirdiği öğrenildi.

Sinan Aygün, Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine harekete geçti ve 19 Aralık 2019 tarihinde Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla ilgili yaptığı suç duyurusunda bulundu.

 

Sinan Aygün

25 MİLYON RÜŞVET İDDİASININ KRONOLOJİSİ

27 MART 2017- CHP eski Ankara Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası Eski Başkanı Sinan Aygün, Eskişehir Yolu üzerindeki arazisine 2017 yılında TOGO İkiz Kuleleri’ni dikme kararı aldı ve inşaat ruhsatı aldı.

NİSAN 2017- TOGO İkiz Kuleleri’nin temelini atıldı

Sibel Aygün

13 ARALIK 2019-Saat:15.00: Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi kardeşi Sibel Aygün vasıtasıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Coşkun Torun’un odasında sekiz Meclis üyesiyle toplantı yaptı. Sekiz Meclis üyesi, Sinan Aygün’e ‘Ne vereceksin?’ diyerek rüşvet istediği iddia edildi. Sinan Aygün, söz konusu rüşvet talebine kabul etmeyerek toplantıdan ayrıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu

13 ARALIK 2019-Saat:15.35: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan iki Meclis üyesi, Sinan Aygün’ün ofisine geldi ve Sinan Aygün’den yeniden rüşvet istendiği iddia edildi. Sinan Aygün’ün ifadesiyle rüşvet pazarlığı şöyle gelişti:

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi: “Abi bize bir şey söyle de bu rakamı bağlayalım”

Sinan Aygün: “Neyi bağlayalım? Bağlayacağınız nedir? Sizin derdiniz ne?”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Coşkun Torun

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi: “25.. 25 milyon”

Sinan Aygün: ‘Ben Sinan Aygün’sem, ben hayatımda kimseye haraç vermedim. Kimseye para vermedim. Benden bu parayı isteyemezsiniz. Bu parayı verenin…’

14 ARALIK 2019: Sinan Aygün, CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Aygün, Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla hazırlanan suç duyurusunu Kemal Kılıçdaroğlu’na gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Aygün’e, “Dur, sakin ol. Ben Bülent Kuşoğlu ile görüşürüm, senin Mansur’la işini halleder” dedi. Bülent Kuşoğlu, CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

14 ARALIK 2019: Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu görüşmeden yarım saat sonra Sinan Aygün’ü aradı ve “Bülent Kuşoğlu Ankara dışındaymış, yokmuş, sonra görüşeceksin” dedi.

 

Bülent Kuşoğlu

16 ARALIK 2019- Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı görevlilerince zabıta eşliğinde TOGO İkiz Kuleleri’nin inşaatı mühürlendi.

17 ARALIK 2019- Sinan Aygün, CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’yla yeniden görüştü.

Aygün, Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu‘nun kendisini aramadığını söyledi. Aygün’ün, Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Bana niye Cumartesi dilekçeyi verdirmediniz? Niye çözemediniz? Benim durumum çok kötü” dediği öğrenildi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Aygün’e, sorunun çözülmesi için partide yeni isimleri görevlendireceğini söyledi.

18 ARALIK 2019- Sinan Aygün, ’25 milyon lira rüşvet’ sorununun çözülmesi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen isimleri aradı, ‘Genel Başkan sizi aradı mı?’ diye sordu, ‘Aramadı’ cevabını aldı. Sinan Aygün, söz konusu kişilere ‘Siz arayın genel başkanı’ dedi. Sinan Aygün’e yine dönüş olmadı.

19 ARALIK 2019: Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 8 belediye meclis üyesi hakkındaki ’25 milyon lira rüşvet istedikleri’ iddiasıyla ilgili yaptığı suç duyurusunda bulundu.

23 ARALIK 2019: Sinan Aygün, rüşvet skandalına ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

KENAN KIRAN / SABAH

.

 

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA