Alucra Demirözü Köyü

Son dakika: CHP’li Kumluca Belesiyesi’nde 2 milyon TL’lik yolsuzluk iddiası! İçişleri Bakanlığı harekete geçti

Son dakika: CHP’li Kumluca Belesiyesi’nde 2 milyon TL’lik yolsuzluk iddiası! İçişleri Bakanlığı harekete geçti
Bu haber 03 Haziran 2020 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son dakika: CHP’li Kumluca Belesiyesi’nde 2 milyon TL’lik yolsuzluk iddiası! İçişleri Bakanlığı harekete geçti

İçişleri Bakanlığı, CHP’nin 24’üncü dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan’ın, Antalya’nın Kumluca Belediyesi ile ilgili 21 Mayıs günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla ilgili inceleme başlattı. Sapan müfettişlere ifade verirken, Kumluca Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Köleoğlu, iddiaların iftira olduğunu savunup, Yıldıray Sapan hakkında Kumluca Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

CHP'Lİ BELEDİYEDE YOLSUZLUK İDDİAS! İÇİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ
CHP’nin 24’üncü dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, 21 Mayıs günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu etiketleyerek, ”Kılıçdaroğlu haftalardır AK Partili belediyenin 500 bin TL rüşvet aldığını konuşuyor. Fakat Kumluca Belediyesi’nin aldığı iddia edilen 2 milyon TL’den hiç söz etmiyor. KK’ya bir Rus atasözünü hatırlatayım; Eviniz camdan ise başkasının evini taşlamayın” dedi. Yıldıray Sapan, paylaşımında Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nu da etiketledi.MÜFETTİŞLLER ANTALYA’DA

İçişleri Bakanlığı, Sapan’ın bu paylaşımındaki iddiaların, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve birçok kişi tarafından sosyal medyada gündeme getirilmesi üzerine inceleme başlattı. Bakanlığın söz konusu iddiaları incelemek üzere görevlendirdiği müfettişler Antalya’ya geldi.

2 MİLYON LİRALIK RÜŞVET İDDİASI
Yaklaşık 2- 2.5 aydır Kumluca Belediyesi ile ilgili hem sosyal hem de yerel medyada bazı iddialar yer aldığını belirten Yıldıray Sapan, ”Bu böyle devam ederken Kılıçdaroğlu’nun Serik’te sözde rüşvetle ilgili irdelemek istediği bir konu vardı. Şimdi Yalova’da 22 milyon liralık rüşvet konusu, tutuklu belediye başkanı ve yardımcıları var. Sinan Aygün’ün, Ankara Belediyesi’nden kendisinden rüşvet istendiğine dair birtakım iddialar var. Kumluca Belediyesi’nde hem imar hem doğrudan temin ve diğer başka yollarla yolsuzluklar yapıldığı, 2 milyon liraya yakın rüşvetler alındığı iddiaları dolandı” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kendi evini temizlemeden bir başkasının evine taş atmasının kendisine dokunduğunu belirten Sapan, ”Gönül isterdi ki Kılıçdaroğlu sayın cumhurbaşkanına gidip, ‘Bu kanayan bir yaradır, bu para yöneten kişilerin bazılarının zaman zaman tenezzül ettiği bir olaydır. Gelin bunu birlikte çözelim, rüşvete birlikte parmak basalım. ‘Ne sizin rüşvetçiniz ne benim rüşvetçim iyidir’ kavramına prim kazandırmayalım. Buradan birlikte hareket edelim’ demesiydi. Ama bunu demediği gibi ‘Senin rüşvetçin kaka, benim rüşvetçim iyidir’ mantalitesini seçmiştir. Ben buna karşıyım” dedi.

MÜFETTİŞLERE İFADE VERDİ
Bu konuların üstünü örtmek için başka bir konunun ortaya atıldığını iddia eden Sapan, “Bir belediye başkanı neden ihale yapmaz da her şeyini doğrudan temin yöntemiyle alır? Bir başkan neden kendi yardımcıları ve bürokratlarına danışmaz da sadece karısına danışır? Bunlar hep şüphe uyandıracak, kamuoyunu rahatsız edecek şeylerdir. Kumluca’da da bu olmuştur. İmarda, doğrudan teminlerde, promosyonlara varana kadar alınmıştır. Sağ olsun İçişleri Bakanlığı bu feryadımızı duydu, yalnız bırakmadı ve buraya müfettişlerini gönderdi. Ben de dün itibarıyla müfettiş arkadaşlara bildiğim ve elimde olan her şeyi aktardım. Umarım doğru bir şekilde sonuçlanır ve sorumlular gereken cezayı alır” diye konuştu.

‘BAKANLIKTAN MÜFETTİŞ TALEP ETTİK’
Sosyal medyadaki iddiaların tamamının iftira olduğunu belirten Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, ”İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep etmiştik. Müfettişlerin incelemesi sürüyor ve raporlarını yazacaklar. Hepsi iftira ve ‘toplum nezdinde tartışılan bir belediye başkanı olsun’ diyerek bu noktaya taşımak istiyorlar. Belediye bir kamu kurumudur, yapılan her şey resmi işlemler çerçevesinde kayıt altında yapılır” dedi.

‘BÖYLE BİR KÖŞK YOK’
Köleoğlu, belediyenin maske alımı, deniz obasına kayıtsız 430 bin lira harcayıp kendine köşk yaptırdığı, bir oto parçacısının belediyenin genel tedarikçisi olduğu gibi iddiaların doğru olmadığını belirterek, hepsinin iftira olduğunu söyledi. Deniz obasında olduğu öne sürülen köşk fotoğrafının yalan olduğunu belirten Köleoğlu, “Herhangi bir resim koyup paylaşmışlar. Böyle bir köşk yok. Linç kampanyasında bulunulsun diye kafalarına göre bir fotoğraf paylaşmışlar” diye konuştu.

‘1.5 YILDA 45 İŞÇİ ÇIKARTILDI’
Başkan Köleoğlu, belediyeden işçi çıkarımıyla ilgili 1.5 yılda ihtiyaç olmaması ve sözleşmeleri bitmesi nedeniyle 45’e yakın kişinin çıkarıldığını kaydetti. Çalışmasına izin verilmediği belirtilen asfalt tesisinin izinsiz, kaçak yapı statüsünde olduğunu belirten Köleoğlu, “Bir kişi belediyeden habersiz temel atmış. Bu yüzden işlem yaptık ve savcılığa da sevk ettik. Adrasan’da örneğin birçok kaçak yapı ve otel yıkımı da yaptık” dedi.

SAPAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Köleoğlu, İYİ Partili bir meclis üyesinin de yolsuzluk iddialarıyla ilgili sosyal medya paylaşımı yapmasını, “Herkesin kendi düşüncesi, niyet okuyamam, bilemiyorum” sözleriyle değerlendirdi. Köleoğlu, Sapan’ın 2016’da partiden ihracı için yönetici olarak imza attığını, bu yüzden husumeti olduğunu ve 2 milyon liralık para iddiasıyla iftira kampanyası başlattığını belirtti. Köleoğlu, Yıldıray Sapan hakkında Kumluca Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu da söyledi.

Son dakika: Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk soruşturmasında tutuklu sayısı 18’e yükseldi

Yalova Belediyesi’ndeki 30 milyon liralık yolsuzluk soruşturmasında; Yalova Belediyesi tarafından usulsüz ödeme yapılan C. Ö.’nün tutuklandığı bildirildi. Sabah’tan Kenan Kıran’ın haberine göre; Yalova Eski Belediye Başkanı Vefa Salman’ın şüpheli olarak yargılandığı soruşturmada tutuklu sayısı 18’e yükseldi.

CHP'Lİ SALMAN’IN YARGILANDIĞI SORUŞTURMADA YENİ GELİŞME

Soruşturma kapsamında bugün de 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Armağan Işıktutan, Ferhat Var, Örsan Geçkin ve Sabire Karsan’ın, Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınan 4 kişiden 3’ünün şoför, birinin sekreter olduğu ifade edildi.

Şüphelilerin, “Resmi Belgede Sahtecilik”, “Zimmet” ve “Nitelikli Dolandırıcılık” suçlarını işlediği ifade ediliyor.

28 MAYIS’TA 3; BUGÜN 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sabah’tan Kenan Kıran’ın haberine göre; Yalova İl Emniyet Müdürlüğü; 28 Mayıs 2020 tarihinde 3 kişi, bugün ise 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde KOM Şube Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan soruşturma kapsamında; 28 Mayıs 2020 günü gözaltına alınan Yalova Belediyesi çalışanları E.D ve C.H. isimli şahıslar çıkarıldıkları adli mercilerce adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, kendisine usulsüz ödeme yapılan C. Ö. isimli şahıs ise tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.”

Yalova Belediyesi çalışanlarının Eda Dumantepe ve Cüneyt Hocaoğlu olduğu öğrenildi.

SORUŞTURMA KAPSAMINDA 4 KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında; “Aynı soruşturma kapsamında 3 Haziran 2020 günü yapılan eş zamanlı operasyon sonucu A. Ş. I., F. V., Ö. G. ve S. K. isimli 4 şüpheli şahıs yakalanarak göz altına alınmışlar soruşturmaları devam etmektedir” denildi.

Söz konusu kişilerden Armağan Işıktutan, Ferhat Var ve Örsan Geçkin’in şoför olduğu, Sabire Karsan’ın ise sekreter olarak çalıştığı ifade edildi.

VEFA SALMAN’IN “İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK VE ZİMMET” SUÇUNU İŞLEDİĞİ İFADE EDİLİYOR

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı; Yalova Belediyesi’nin kasasından 30 milyon lira kaçırılarak yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı. Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı da; Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından soruşturma başlatmıştı.

MÜFETTİŞLERİN RAPORU YALOVA BELEDİYESİ’NDE USULSÜZLÜĞÜ BELGELEDİ

İçişleri Bakanlığı’nın üç müfettişinin hazırladığı raporda; Yalova Belediyesi’nin gelirlerinin büyük çoğunluğunun usulsüz bir şekilde belediyenin vergi, resim ve harçlarının toplandığı bir hesaba aktarıldığına dikkat çekildi. Raporda; 26 Şubat 2020 tarihi itibariyle bu hesaptan belediyeyle hiçbir alacak ilişkisi olmayan kişilere 11 milyon 428 bin 433 TL aktarım yapıldığının tespit edildiğine dikkat çekildi.

Söz konusu hesabın yaklaşık 2,5 yıldır muvazaalı şekilde kullanıldığı, bu işlemlerde Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın sorumluluğunun olduğu bildirildi.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI DAHİL 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında; Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Halit Güleç’in sekreteri Bahar Taşkömür, Mali Hizmetler Müdürlüğü Harcama Belgeleri ve Ödeme Evrakları Sorumlusu Reşat Elgin, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Kaş ve müteahhit Bekir Bilgi, ihale alan özel şirketin muhasebecisi Orhan Gedik; Taner Tan, Hakan Çelik ve Emrah Gök; Yalova Belediyesi’den 4 milyon 375 bin 753 lira usulsüz ödeme aldıkları tespit edilen Taner Tan, Hakan Çelik, Emrah Gök, Engin Özcan, Beytullah Baltacı, Sinem Çakalaşma Deniz, Kartal Özgür Barutçu, Cem Dindar, Taner Tan, Hakan Çelik ve Emrah Gök tutuklanmıştı.

.

CHP’li belediyede yolsuzluk skandalı: 73 bin lira buhar oldu

Çanakkale Bayramiç İlçesi Belediyesi’ne ait akaryakıt istasyonundan üç günde 73 bin lira kazanıldı. CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun’un hasılatı yatırması için görevlendirdiği kişi 73 bin lirayı bankaya yatırmadığı ileri sürüldü. Sabah gazetesinden Damla Kaya’nın habeine göre Olayın basına yansıması sonrası istasyon şefi A.Ç. açığa alındı. Ancak parayı bankaya yatırmadığı belirtilen İyi Parti Meclis Üyesi T.G. ise skandal bir kararla belediyede başka bir göreve atandı.

CHP’Lİ BELEDİYEDE YOLSUZLUK SKANDALI!

Çanakkale Bayramiç İlçesi Belediyesi en son yapılan yerel seçimlerde CHP‘li Mert Uygun koltuğu devralmıştı. Bayramiç İlçesi’ndeki belediyeye ait olan akaryakıt istasyonu ise şu sıralar tartışma konusu oldu. CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun’un istasyonun gelirlerini bankaya yatırması için yetkilendirdiği sorumlu T. G. isimli kişinin istasyondan elde edilen (farklı günlerde toplamda üç gün) 73 bin lirayı bankaya yatırmadığı ileri sürüldü. Yerel kaynaklarda yer alan bilgilere göre, istasyon şefi A.Ç. açığa alındı. Ancak parayı bankaya yatırmadığı belirtilen İyi Parti Meclis Üyesi T.G. ise belediyede başka bir göreve atandı.

CHP’Lİ BELEDİYE NE KADAR İŞİN İÇİNDE?
CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun ise yaptığı açıklamada, “Belediyemizin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından, 20 Nisan 2020 tarihinde tutanak altına alınan, akaryakıt istasyonundaki problemle ilgili aynı gün idari soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma sonucu olan konu Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal edilmiştir” dedi. Ancak farklı tarihlerde akaryakıt istasyonundan elde edilen üç günlük gelirin akıbetinin ne olduğu henüz bilinmiyor. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sonrası CHP’li belediyenin bu konunun ne kadar içinde olup olmadığı soruşturma sonrası ortaya çıkacak.

DAMLA KAYA/ SABAH

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA