Alucra Demirözü Köyü

Son dakika: Trump’tan Türkiye’yi ilgilendiren kritik S-400 görüşmes

Son dakika: Trump’tan Türkiye’yi ilgilendiren kritik S-400 görüşmes
Bu haber 25 Temmuz 2019 - 14:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son dakika: Trump’tan Türkiye’yi ilgilendiren kritik S-400 görüşmesi

DÜNYA
Giriş Tarihi: 23.07.2019 Güncelleme Tarihi: 24.07.2019 
TRUMP'TAN TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİREN KRİTİK S-400 GÖRÜŞMESİ

Son dakika haberi… ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere Cumhuriyetçi senatörlerin katılımıyla Beyaz Saray’da gerçekleşen kritik toplantısı sona erdi. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı ardından açıklama yapılmadı.

Beyaz Saray’ın günlük programında yer alan ve öğleden sonra 16.00’da başlayan görüşmede ABD Başkanı Trump’ın 45 Cumhuriyetçi senatörle bir araya geldiği belirtildi.Beyaz Saray muhabirlerinin geçtiği basın bildirimlerine göre, Trump’ın senatörlerle bir saati aşkın süre görüştüğü ve Türkiye’ye ilişkin “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) bağlamındaki muhtemel yaptırımların değerlendirildiği kaydedildi.

Görüşmeye önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerden Lindsey Graham, Tom Cotton, Mitch McConnell, Rand Paul, Marco Rubio ve James Risch gibi isimlerin katıldığı bildirildi.

Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Amerikan Washington Post gazetesinde geçtiğimiz cuma günü yer alan haberde ve toplantı organizasyonunda bulunan 2 yetkiliye dayandırılan haberde, muhtemelen görüşmenin salı günü yerel saatle 16.00’da yapılmasının planlandığı ifade edilmişti.

Haberde, toplantı davetiyesinin bir kopyasına da ulaşıldığı, davetiyede “Başkan Donald Trump adına… Türkiye hakkında” ibaresinin yazılı olduğu belirtilmişti.

“NE YAPABİLECEĞİMİZE BAKIYORUZ”

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda geçtiğimiz perşembe günü yaptığı son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık.”

Trump, bu açıklamasından kısa süre önce de “Türkiye’ye yaptırım getirecek misiniz?” şeklindeki bir soruya, “Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz.” yanıtını vermişti.

Daha önce de Beyaz Saray ve Pentagon’dan yapılan açıklamalarda, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı, bununla birlikte ABD’nin Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer verdiği kaydedilmişti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA