Alucra Demirözü Köyü

Süleymani’nin ölümü sonrası flaş karar: Mehdi Ordusu aktif edildi

Süleymani’nin ölümü sonrası flaş karar: Mehdi Ordusu aktif edildi
Bu haber 03 Ocak 2020 - 11:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Süleymani’nin ölümü sonrası flaş karar: Mehdi Ordusu aktif edildi

FLAŞ KARAR: MEHDİ ORDUSU AKTİF EDİLDİ

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr tarafından yayımlanan son dakika haberine göre, ABD karşıtı “Mehdi Ordusu”nun yeniden aktif edildiği açıklandı. Öte yandan Washington yönetiminden yeni bir uyarı gelirken, Rusya, Çin ve Fransa’dan da Kasım Süleymani’nin ölümü sonrası açıklamalar geldi.

Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği gizli ve kanlı operasyonlarla “gölge komutan” sıfatını alan Kasım Süleymani, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Bağdat’da düzenlenen operasyonla öldürüldü.

“MEHDİ ORDUSU AKTİF EDİLDİ”

Süleymani’nin ölümünün ardından son dakika bir açıklama yayımlayan Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, 2008 yılında bizzat kendisi tarafından lağvedilen “Mehdi Ordusu”nun tekrar aktif ettiğini duyurdu.

Yaptığı açılamada Irak’ı korumaları için kendi emrindeki milislere talimat veren Sadr, “Vatansever Irak direnişinin lideri olarak, tüm mücahitlere, özellikle Mehdi Ordusu’na, ve tüm vatansever ve disiplinli guruplara Irak’ı korumak için hazır olma emri veriyorum” ifadelerini kullandı.

“MEHDİ ORDUSU” KİMDİR?

“Mehdi Ordusu” ABD’nin Irak’ı işgali sırasında direniş gösteren gruplardan biri olarak kayıtlara geçmişti. Ordu, bizzat 2008 yılında yine Sadr’ın emriyle dağıtılmıştı.

ACİL KODUYLA DUYURDULAR

Washington yönetimi, Irak’ta bulunan tüm Amerikan vatandaşlarından ülkeyi derhal terk etmelerini istedi.

TRUMP'IN ÖLÜM EMRİ ABD'Yİ FENA KARIŞTIRDI!

İran’nın kritik isimlerinden Kasım Süleymani’nin ABD tarafından Irak’ta düzenlenen saldırıyla öldürülmesi ABD’yi karıştırdı. Bazı Demokrat senatörler, Başkan Donald Trump’ı “ABD’yi savaşa sürüklemekle” suçladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Trump’ın talimatı İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin hava saldırısıyla öldürüldüğünü onaylamasının ardından, bazı senatörler Twitter’dan açıklama yaptı.

Trump yönetiminin söz konusu saldırı öncesinde Kongreye danışmadığını vurgulayan Demokrat Senatör Chris Murphy, Pentagon’un saldırıya ilişkin “Gelecekteki İran saldırılarını engellemek maksadıyla yapıldı.” ifadesine tepki gösterdi.

Murphy, şu değerlendirmede bulundu:

“Süleymani’nin ABD’nin düşmanı olduğu açıktı ancak burada sorulması gereken asıl soru şu: ABD, Kongrenin izni olmadan İran’ın en güçlü ikinci ismine suikast düzenleyerek, korkunç büyüklükte bölgesel bir savaşı mı tetikledi? Bizim genelde yabancı siyasi figürleri öldürmememizin sebebi, böyle bir adımın daha fazla Amerikalının ölmesine sebebiyet vereceği inancıdır. Bu akşam bizim gerçek, acil ve ciddi endişemiz bu olmalı.”

“BENİM EN BÜYÜK ENDİŞEM…”

Senatör Richard Blumenthal da benzer bir tepki göstererek, Trump yönetiminin saldırıya ilişkin acilen Kongre ve Amerikan halkına açıklamada bulunmasını gerektiğini vurguladı.

Blumenthal, “Askeri güç kullanımına ilişkin mevcut yetkiler hiçbir şekilde olası yeni bir savaşın başlamasını kapsamamaktadır. Bu hamle, onlarca yılın en büyük çatışmasına sebebiyet verebilir. Benim en büyük endişem, bölgede görev yapan cesur Amerikalıların güvenliğidir.” açıklamasında bulundu.

Trump’ın ABD Kongresinden izin almadan düzenlediği bu saldırı ile Amerikan halkını yeni bir savaşın eşiğine getirdiğini savunan Senatör Tom Udall ise, “İran ile yasa dışı bir savaşın engellenmesi için acilen yasa geçirilmeli. Kongrenin hemen devreye girmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“İHTİYATSIZ PROVOKASYONU SEÇTİ”

Senatör Tom Carper da Trump yönetiminin İran konusunda sürekli provokatif eylemlerde bulunduğunu vurgulayarak, “Bu yönetim, İran söz konusu olduğunda her zaman tutarlı bir strateji yerine ihtiyatsız provokasyonu seçti. Benim korkum, bu gece yaşananların da bunlardan biri olması.” mesajını paylaştı.

Öte yandan, Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise, Süleymani’nin bir çok Amerikalının katili olduğunu savunarak, söz konusu saldırıya destek verdi.

TRUMP’A DESTEK VERDİ

Trump’a söz konusu operasyondan dolayı teşekkür eden Graham, “Amerikalıları öldürmek ve yaralamanın bedeli oldukça yükseldi. Elinde Amerikan kanı olan İran rejimine büyük darbe. Süleymani, Ayetullah rejiminin en acımasız ve kirli üyelerinden biriydi. Elinde Amerikan kanı vardı.” dedi.

Graham ayrıca, İran’ın saldırılarına devam etmesi durumunda büyük bedeller ödemeye devam edeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu sözlerim İran rejimine: Daha fazlasını isterseniz, alacaksınız. Petrol piyasasında bulunmak istiyorsanız Amerika ve müttefiklerini yalnız bırakın ve Dünyanın en büyük terör finansörü olmaya son verin. İran, Amerika ve müttefiklerimize saldırmaya devam ederse, petrol rafinerilerinin imhasını da içeren en ağır bedelleri ödemelidir.”

ABD kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırıda Süleymani’nin yanı sıra İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in de öldürüldüğü bildirildi.

Kasım Süleymani öldürüldü! İsrail’de alarm…

SÜLEYMANİ ÖLDÜRÜLDÜ! İSRAİL'DE ALARM

ABD’nin Bağdat Havalimanında helikopterle düzenlediği saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, Afganistan’dan Irak’a, Suriye’den Lübnan’a İran’ın bölgedeki politikalarını belirleyen en önemli isimlerden biri olarak biliniyordu. Süleymani’nin öldürülmesi İsrail’i de alarma geçirdi. İran’ın tehditlerinden çekinen İsrail Golan tepelerindeki Hermon Dağı füze saldırısı riskine bağlı olarak ziyaretçilere kapatıldığını açıkladı.

ABD, Bağdat’ta yaptığı füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Kasım Süleymani’nin ve Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürdüğünü açıkladı.

İSRAİL’DEN İLK HAMLE

Saldırısı sonrasında ABD’ye tepkiler yükselirken İran’ın ‘intikam hamlesi’ için kendilerine saldıracağını düşünen İsrail’de yüksek alarm verildi. Golan tepelerindeki Hermon Dağı füze saldırısı riskine bağlı olarak ziyaretçilere kapatıldı. İsrail Savunma Kuvvetleri resmi twitter hesabı da kararı doğruladı.

Söz konusu paylaşımda, “Durum göze alındığında Hermon Dağı bugün ziyaretçilere kapalı olacak. Golan için değişen bir şey yok, rutin devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

TEL AVİV’DE ÜST DÜZEY TOPLANTI

İsrail Savunma Bakanı Bennett, Süleymani’nin ölümü sonrası tehditleri ele almak için Tel Aviv’de üst düzey güvenlik ve ordu yetkilileriyle bir toplantı düzenlendiğini belirtti.

İran lideri Hamaney ise, Süleymani’nin ölümünün ABD ve İsrail’e karşı hareketlerin şiddetinin iki katına çıkaracağını belirtti.

ABD SALDIRISINDA ÖLEN İRANLI GENERAL KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

ABD’nin Bağdat Havalimanında helikopterle düzenlediği saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, Afganistan’dan Irak’a, Suriye’den Lübnan’a İran’ın bölgedeki politikalarını belirleyen en önemli isimlerden biri olarak biliniyordu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile Bağdat Havalimanına düzenlenen saldırıda Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ile birlikte hayatını kaybeden Süleymani, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından “yaşayan şehit” olarak adlandırılıyordu.

Doğrudan İran lideri Hamaney’e bağlı hareket eden Süleymani, 1998’den bu yana İran’ın ülke dışındaki askeri-istihbari operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü’nün komutanlığını yürütüyordu.

Kasım Süleymani, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2007’de getirilen uluslararası seyahat yasağına rağmen Suriye ve Irak başta olmak üzere bir çok noktada İran’ın askeri operasyonlarını yönetiyordu.

Süleymani, Trump’ın Temmuz 2018’de İran’a yönelik savaş tehditlerine ilişkin yaptığı bir konuşmada, “Bizi dünyada ‘benzeri görülmemiş’ bir eylemle tehdit ediyorsunuz. Savaşı başlatabilirsiniz ancak onu bitirecek olan biziz.” ifadelerini kullanmıştı.

İran’da 1957’de güneydoğu eyaleti Kirman’ın Afganistan sınırına yakın dağlık bir bölgesinde, aşiret yapılarının hakim olduğu Rabord köyünde dünyaya gelen Süleymani, daha çocuk yaşta çiftçi olan babasının devlete olan borcunu ödeyebilmek için inşaatlarda çalışmaya başladı.

İlkokulu bitirdiği yıl köyünü terk ederek Devrim Muhafızları Ordusuna katılan Süleymani’nin, sonra aldığı 45 günlük askeri eğitim sayılmazsa, bütün eğitim hayatı bu 5 yıllık ilkokul tecrübesiyle sınırlı kaldı.

Askeri kariyerine 1979 İran Devrimi sonrasında başlayan Kasım Süleymani, sadece 45 günlük bir eğitimle orduya kabul edildi. Süleymani, ilk askeri cephe deneyimini, İran’ın batısındaki Mahabad’da, İran devriminden sonra ayaklanan silahlı Kürt gruplara karşı yaşadı.

Devrimden sonra İran-Irak savaşında gösterdiği üstün çabalarla dikkatleri çeken Süleymani, cephe gerisinde birçok operasyonu başarıyla yönetti. Henüz 20 yaşındayken Teğmen rütbesiyle 41’inci Sarullah Birliği’nin komutanlığını üstlenen Süleymani’nin bu savaşta gösterdiği başarılarla askeri kariyerinin basamaklarını hızla tırmanmaya başladı.

TALİBAN’A KARŞI KUZEY İTTİFAKINI DESTEKLEDİ

Süleymani, Taliban’ın 1998’de Mezar-ı Şerif kentinde İranlı 7 diplomatı ve 1 gazeteciyi öldürmesi üzerine doğrudan savaş yerine Taliban’a karşı mücadele eden Burhaneddin Rabbani’nin liderliğini yaptığı Kuzey İttifakı adlı gruba destek verilmesini sağladı.

IRAK’TA SADDAM’A KARŞI MÜCADELE

Süleymani, savaş sırasında Saddam Hüseyin’e karşı mücadele eden Iraklı Kürt liderlerle iyi ilişkiler kurdu. 1991’deki Körfez Savaşı’nda silahlı Şii gruplar ile ilişkiler geliştiren Süleymani, bu grupların ayaklanmalarını organize etti.

Saddam’ın 2003’te ABD’nin Irak’ı işgali sonucu devrilmesinden sonra ABD ordusuna karşı savaşan Şiileri perde arkasından yöneten Süleymani, bazı Sünni grupların da eğitim ve silahlandırılmasında rol üstlendi.

Süleymani, bir yandan ABD ile savaşan grupları komuta ederken bir yandan da Irak’ta ABD ve İran arasındaki pazarlıklarda en önemli söz sahiplerindendi. Bu nedenle Süleymani, askeri kimliğinin yanında diplomat kimliğine de sahip bir komutan olarak öne çıktı.

Irak savaşında Kürt liderlerle yakın çalışması, Saddam sonrasında Irak’taki politikacılarla özel ilişkiler kurması için Süleymani’ye iyi bir zemin hazırladı.

Kasım Süleymani Irak’ta sadece Şiilerle değil Sünni liderlerle de iyi ilişkiler geliştirdi. Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani başta olmak üzere bir dizi siyasetçiyle yakın ilişkileri bulunan Süleymani, Şii lider Mukteda el Sadr’ın diğer siyasi gruplarla uzlaşmasına da yardımcı oldu. Süleymani, Irak’ın Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Usame Nuceyfi’yle de yakın ilişkiler kurdu hatta Nuceyfi 2013’te İranlı generalin annesinin Tahran’daki cenazesine de katıldı.

LÜBNAN’DA HİZBULLAH’I SİLAHLANDIRDI

Lübnan’da Hizbullah ile çalışan Süleymani, 2006’da İsrail’in Hizbullah’ın bir İsrail askerini kaçırdığı gerekçesiyle Lübnan’a saldırmasıyla başlayan “33 Günlük Temmuz Savaşı’nda da Hizbullah’ın eğitim ve silahlandırılması sorumluluğunu yürüttü.

SURİYE VE IRAK’TAKİ ROLÜ

Süleymani’nin ülke içerisinde bulunan Hizbullah ve diğer Şii milis güçlerine sağladığı askeri strateji sayesinde Esed güçlerinin takviye edilmesi sağlandı ve muhalifler tarafından ele geçirilen bazı şehirler ve kasabalar da yeniden rejimin kontrolüne geçti. Kasım Süleymani’nin yardımcısı Hüseyin Hemedani, Ekim 2015’te Halep’te terör örgütü DEAŞ tarafından öldürüldü.

Süleymani, Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele için kurulan Haşdi Şabi örgütünün oluşturulmasında ve yönetilmesinde de ön plandaydı. Irak’ta DEAŞ’a karşı cephede çektirdiği fotoğraflarla dünya kamuoyunun dikkatini çekti.

“KASIM SÜLEYMANİ LİDERİMİZDİR” YAZILMIŞTI

ABD’nin Haşdi Şabi üslerine saldırının ardından hafta başında ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğini basan gruplar duvarlara “Kasım Süleymani liderimizdir” şeklinde yazılar yazmıştı.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinin belgelerine göre ise Süleymani, İran’ın Irak’taki her türlü politikasını formüle eden ve hayata geçiren kişiydi. Kasım Süleymani arada hiçbir kişi ya da birim olmadan, doğrudan doğruya İran devletinin en üst otoritesi lider Hamaney’e bağlıydı.

EBU MEHDİ EL-MÜHENDİS KİMDİR?

Saldırıda hayatını kaybeden bir diğer isim de Irak’ta İran tarafından desteklenen Şii milis gücü Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis lakaplı Cemal Cafer İbrahim’di. Irak’ın en güneyindeki Basra kentinde dünyaya gelen ve Bağdat Teknoloji Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Mühendis, Irak’taki milis liderler arasında İran ve özellikle Süleymani’ye en yakın isim olarak biliniyordu.

Mühendis, genç yaşlarda Şii İslami Dava Partisi’ne üye oldu ve Saddam Hüseyin döneminde yaptığı muhalefetten dolayı Irak’ı terketti. İran’da Iraklı Şii Bedir Tugayları örgütünde komutanlık da yapan Mühendis, 2003 Irak işgaliyle ülkeye geri dönerek, siyasete bir süre milletvekili olarak devam etti. Mühendis daha sonra 2014 yılında DEAŞ’a karşı kurulan Haşdi Şabi Başkan Yardımcılığını görevini üstlendi.

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası Trump’tan dikkat çeken paylaşım

KASIM SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ SONRASI TRUMP'TAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD tarafından düzenlenen operasyonda öldürülmesinin Pentagon tarafından doğrulanmasının ardından Twitter üzerinden imalı bir paylaşımda bulundu.

Pentagon’dan sabah saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ndeki olaylar ve yüzlerce ABD’linin ölümünden sorumlu tutulan İran’ın önde gelen komutanlarından Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü ifade edilmiş ve saldırının doğrudan Trump’ın talimatıyla olduğu da belirtilmişti.

İMALI PAYLAŞIM

Ölenlerin kimliklerinin açıklaması ve Pentagon tarafından doğrulanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden imalı bir paylaşım yaptı. Trump’ın paylaşımında sadece ABD bayrağı yer aldı.

İran’ın derin komutanı Kasım Süleymani! ABD saldırısında ölen Kasım Süleymani kimdir, stratejik önemi nedir?

Kasım Süleymani, ABD’nin Suriye’de düzenlediği hava saldırısı sonrası ölü bulundu. Dünya ajansları gelişmeyi, ‘Son dakika’ kodu ile duyurdu. Kısa süre içinde Pentagon’dan açıklama geldi. Pentagon, Kasım Süleymani’yi öldürdüklerini doğrularken, emri Donald Trump’ın verdiğini açıkladı. Trump, Süleymani’nin ölümünün ardından Twitter’dan ABD bayrağı paylaştı ve gönderiyi sabitledi. İran tarafı da Süleymani’nin hayatını kaybettiğini doğruladı. Ateş püsküren İran’dan art arda açıklamalar gelirken, İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney, “ABD’den acı bir intikam alacağız” diyerek savaşın fitilini ateşledi. Kasım Süleymani, İran için sıradan bir isim değil. İran’ın her köşesinde Kasım Süleymani’nin fotoğraflarını, posterlerini görmek mümkün. İran Devrim Muhafızları’nın en önemli kollarından Kudüs Gücü’nün başında yer alan Kasım Süleymani, Esed rejimine bağlı Şii grupları da eğitiyordu. Suriye’deki denklemde önemli isimlerden olan Kasım Süleymani’nin ölümü stratejik olarak da değişiklikler doğuracak. İran’ın Süleymani’nin ölümünü sindirmesi de pek olası görünmüyor. Peki, ABD saldırısında ölen Kasım Süleymani kimdir, stratejik önemi nedir? İşte detaylar…

İran'ın derin komutanı Kasım Süleymani! ABD saldırısında ölen Kasım Süleymani kimdir, stratejik önemi nedir?
İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, ABD saldırısında öldürüldü. Kasım Süleymani’nin ölümü dünya basınının bir numaralı gündemi olurken,, savaşın fitilini de ateşledi. ABD’nin güvenlik birimlerinden Pentagon yaptığı açıklamada saldırıyı ve Süleymani’nin ölümünü doğruladı. Emrin Trump tarafından verildiği belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter’dan ABD görseli paylaşmak ile yetindi. Dünyayı sallayan saldırıya İran’dan peş peşe açıklamalar geldi. İran, intikam açıklamaları ile karşılık verceğini duyurdu. Türkiye’de de yakından bilinen isimlerden olan Kasım Süleymani, İran’ın derin komutanlarından biriydi. En önemli komutan olarak adlandırılan Kasım Süleymani ile ilgili bilgileri derledik. İşte General Kasım Süleymani…

İran'ın derin komutanı Kasım Süleymani! ABD saldırısında ölen Kasım Süleymani kimdir, stratejik önemi nedir?
KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?Kasım Süleymani, 11 Mart 1957’de İran’ın Kirman eyaletindeki Rabor şehrinde doğdu.

Yoksul bir ailesi olan Süleymani, ailesinin borçlarını ödemek için genç yaşlarında çalışmak zorunda kaldı ve bu dönemde Kirman’a taşınıp inşaatlarda çalışmaya başladı.

 

İran'ın derin komutanı Kasım Süleymani! ABD saldırısında ölen Kasım Süleymani kimdir, stratejik önemi nedir?
İşten kalan zamanlarda spor yapmaya özen gösterirdi ve Hüccet Kamyab isminde yerel bir vaizin sohbetlerine katıldı.1979 yılındaki İran İslam Devrimi’nin ardından kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı. Askerî alanda etraflıca eğitim almamasına rağmen ordu içinde kısa bir süre içinde yükselmeye başladı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA