Alucra Demirözü Köyü

THK’nın “antika uçakları” neden kullanılmıyor? İşte helikopter ve uçaklar arasındaki gerçek.

THK’nın “antika uçakları” neden kullanılmıyor? İşte helikopter ve uçaklar arasındaki gerçek.
Bu haber 30 Temmuz 2021 - 16:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

THK’nın “antika uçakları” neden kullanılmıyor? İşte helikopter ve uçaklar arasındaki gerçek.

THK'nın antika uçakları neden kullanılmıyor? İşte helikopter ve uçaklar arasındaki gerçek

Son dakika haberine göre: Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlara müdahalede kullanılan ava araçlarıyla ilgili ortaya atılan iddialar hakkında net konuştu. Türk Hava Kurumu ile bir sorunlarının olmadığını belirtten Pakdemirli, “Antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapılıyor. Orman teşkilatı bunları istemediği için, bunları kullanmayı 2-3 sene evvel bıraktık. Son teknoloji, çok daha iyi olan, çok daha su atan, çok daha verimli uçaklar kullanıyoruz.” açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli’nin “antikacı dükkanı” açıklamasının ardından Türk Hava Kurumu’nun elindeki uçaklar merak konusu oldu.

Son günlerde çıkan yangınlar Türkiye’nin ciğerlerini yok ederken, yapılan algılara tepkiler peş peşe geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışı muhalefetin THK uçakları algısına “THK’nın uçakları varmış, neyi biliyorsun da söylüyorsun. THK’nın elinde rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok” sözleriyle tepki gösterdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangın bölgesinde algılar hakkında “Hala antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

NEDEN HELİKOPTERLER TERCİH EDİLİYOR?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu konuda yaptıkları açıklamalarla neden THK uçakları yerine helikopterlerin tercih edildiğini Rusya’dan neden uçak kiralandığını açıkladı.

BAKAN PEKDEMİRLİ: ANTİKACI DÜKKANI GİBİ

Sosyal medyada gündeme getirilen ve özellikle Bigün ve Cumhuriyet gazetelerinde “THK’nın söndürme uçakları orman yangınlarına müdahale ettirilmiyor” haberlerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’den yalanlama geldi.

Mücadeleleri istismar etmek amacıyla uçaklar üzerinden tartışmalar ortaya atıldığını dile getiren Pakdemirli Orman teşkilatının, insan kaynağı ve gerekli donanım açısından dünyanın en iyi teşkilatlarından biri olduğunu vurguladı.

“Bir eksik müdahale var mıdır? Asla yok. Burada ‘son teknoloji, insansız hava araçları, insansız hava helikopterleri’ diyoruz. Hala antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapılıyor. Bu bizleri üzmekten başka bir şey değil ama bizim işimiz matematik. Orman teşkilatı bunları istemediği için, bunları kullanmayı 2-3 sene evvel bıraktık. Son teknoloji, çok daha iyi olan, çok daha su atan, çok daha verimli uçaklar kullanıyoruz.”

“HELİKOPTERLER 7 MİSLİ SU ATIYOR”

Teşkilatta 27 olan helikopter sayısının 39’a çıktığını belirten Pakdemirli, uçaktan daha fazla su atan helikopterleri kullandıklarına dikkati çekti. Pakdemirli, THK ile herhangi bir problemlerinin olmadığına işaret ederek şöyle konuştu:

“THK’nin elindeki uçaklar saatte 12 ton su atıyor en fazla. Elimizdekiler 84 ton, 7 misli su atıyor. Havada neyi uçurduğumuzun değil, yere ne kadar su attığımızın önemli olması lazım. İhale sistemiyle alım yapıyoruz. Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok, yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri de böyle. Ancak envantere uçak alımı ile ilgili de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da çalışmalara başladık. İhalesini de inşallah bu sene içerisinde tamamlamış olacağız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA