Alucra Demirözü Köyü

TSK envanterine yeni zırhlılar

TSK envanterine yeni zırhlılar
Bu haber 03 Mayıs 2019 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TSK envanterine yeni zırhlılar

GÜNDEM
Giriş Tarihi: 03.05.2019 Güncelleme Tarihi: 03.05.2019 
TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

Malezya ve Umman’a ihracat başarısı yakalayan Pars İzci 6×6 ve 8×8 araçları, TSK ve jandarma tarafından kullanılmaya başlanacak.

Türk savunma sanayisinin ihracat başarısı yakalayan Pars İzci 6×6 ve 8×8 tekerlekli zırhlı araçları Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve jandarmaya hizmet verecek.

Güvenlik güçlerinin zırhlı kara aracı ihtiyacının karşılanmasına yönelik Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi sözleşmesi, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) kapsamında imzalandı.

FNSS Üst Yöneticisi Nail Kurt, yaptığı açıklamada, sözleşme kapsamında yürütülecek çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

TSK envanterine ilk defa 6×6 ve 8×8 yurt içi tasarımı ve üretimi araçlar gireceğini ifade eden Kurt, zorlu bir ihale süreci yaşadıklarını ve ilk teklif ile imza tarihine kadar geçen sürenin yaklaşık 4,5 yılı bulduğunu söyledi. Bu sürede projenin çeşitli revizyonlardan geçtiğini, isteklerin değiştiği anlatan Kurt, sonunda imza noktasına gelindiğini dile getirdi

 

TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

Kurt, sözleşme kapsamında tedarik edilecek keşif, radar, sensör, KBRN, komuta kontrol araçlarının Kara Kuvvetleri Komutanlığının gözü kulağı olacağına işaret ederek, “Her türlü muharebe sahasındaki bilgiyi alıp merkeze bildirecekler. Bunlar, atışların daha isabetli olması, harekatın daha başarılı ve emniyetli geçmesi için her türlü desteği verecek hayati öneme haiz araçlar. Bir diğer özellik ilk defa bir projede Türkiye’de yerli motor kullanılacak. Bu araçlarda TÜMOSAN’ın geliştirmiş olduğu 450 beygirlik bir motor kullanacağız. Bu da projenin diğer bir özelliği ve gerçekten bizi çok mutlu kılıyor.” dedi.

TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

500 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE 2 İHRACAT

Nail Kurt, söz konusu araçlarla ilgili olarak Türkiye’de daha satışı gerçekleştirmeden yurt dışında 2 büyük başarıya imza attıklarını söyledi.

Malezya’da 2010’da yaklaşık 550 milyon dolar değerinde çok kapsamlı bir sözleşme imzaladıklarını ifade eden Kurt, müşteri ve kullanıcının memnun kaldığı bir sözleşme sürecinin sonuna geldiklerini dile getirdi.

TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

Söz konusu sözleşme bitmeden ikinci büyük başarıyı yine 500 milyon doların üzerindeki bir bedelle Umman’da sözleşme imzalayarak yakaladıklarını belirten Kurt, şöyle konuştu:

“Malezya’ya 12 değişik konfigürasyonda 8×8 araçlar sunuluyor. Umman’a ise 13 değişik konfigürasyonda hem 8×8 hem de 6×6 araçlar veriliyor. Onların da teslimatları başladı. Yine müşteri memnuniyeti yüksek. Bu iki sözleşme başarısı yurt içi satışlarından önce, TSK kullanmadan önce gerçekleşti. Şimdi TSK de Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi kapsamında kullanmaya başlayınca bugüne kadar gösterilen pazarlama ve satış başarısının çok daha üstünde bir başarı bekliyoruz. Çünkü TSK’nin bir ürünü kullanmaması, memnun kalması bu ürünlerin satışını kat be kat kolaylaştırıyor yurt dışında.”

TSK ENVANTERİNE YENİ ZIRHLILAR

İKİ PARTİDE 100’DEN FAZLA ARAÇ
Projenin aslında 472 aracı kapsadığına işaret eden Kurt, mali koşullar nedeniyle hep birlikte ilk partiyi biraz küçük miktarda tutmayı tercih ettiklerini söyledi. İlk partide 100’ün biraz üzerinde araç üretileceğini ifade eden Kurt, “Orijinal kapsama göre bir değişiklikle az sayıda araç da jandarmamızın emrine girecek. Dolayısıyla jandarma envanterinde de Türkiye yapımı 6×6 araç bulunuyor olacak. Bu da projenin bir diğer önemli tarafı diye düşünüyorum.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA