Alucra Demirözü Köyü

Türkiye’den küstah Fransıza “haddinizi bildireceğiz” cevabı

Türkiye’den küstah Fransıza “haddinizi bildireceğiz” cevabı
Bu haber 12 Nisan 2019 - 14:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’den küstah Fransıza “haddinizi bildireceğiz” cevabı

GÜNDEM
Giriş Tarihi: 12.04.2019 Güncelleme Tarihi: 12.04.2019 
TÜRKİYE'DEN KÜSTAH FRANSIZA HADDİNİZİ BİLDİRECEĞİZ CEVABI

NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri’ne katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz’deki sorun ve Macron’un kararı hakkında konuştu. Fransız Sonia Krimi’nin açıklamaları sonrası sert bir dille cevap veren Çavuşoğlu, “Sizler kendinizi üstün görün biz ise haddinizi bildirmeye devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri’ne katıldı. Seminerde basın karşısına çıkan Çavuşoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

DÜNYAYA AKDENİZ MESAJI

Kıbrıs’taki Türk halkının hakkının her daim savunulacağını ifade eden Çavuşoğlu, “Bugün tüm dünyanın gözü Doğu Akdeniz’dedir ve gerginlik alanıdır. Doğu Akdeniz’i bir barış alanına dönüştüremedik. Bugün tüm güçlü ülkeler oradadır. O bölgedeki sorunların boyutu giderek artmaktadır. Türkiye’nin garantörlüğü Kıbrıs için ve orada Türk halkı için önemlidir. Türk tarafının haklarını garanti altına almadan Rum kesiminin tek taraflı hidrokarbon çalışmalarını başlatması Türkiye’nin garantörlüğünün çok daha fazla önemli olduğunu hatırlatıyor. Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmak benim en doğal hakkımdır. Yunanistan olarak siz tabiki arzu etmez ve karar veremezsiniz. Kıbrıs halkı ve Türkiye olarak biz karar veririz. Garantörlük çok önemlidir, çağ dışı gibi söylemlerle bunu hafife alamazsınız.” şeklinde konuştu.

 

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM OLMALIDIR”

Bakan Çavuşoğlu, “Bugün Ortadoğu ve Akdeniz bölgesini en çok etkileyen sorunlardan bir tanesi Ortadoğu sorunudur. Yani Filistin-İsrail probleminin çözümüdür. İki devletli çözümün dışındaki hiçbir çözüm Ortadoğu’ya barış, huzur getirmez. Bugün ABD yönetiminin yanlış kararıyla cesaret bulan İsrail’in bu saldırgan tutumundan vazgeçmesi ve bir an önce iki devletli çözüme geri dönülmesi gerekiyor. Türkiye olarak böyle bir süreci tam olarak destekleyeceğimizi vurgulamak isterim.” dedi.

“HADDİNİZİ BİLDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Ermenileri yanına çekmek için aldığı sözde soykırım kararı hakkında konuşan Çavuşoğlu, sert ifadelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu Fransız Parlamenter Sonia Krimi’nin sorusuna sert bir dille cevap verdi..

Türkiye’ye soykırım konusunda ders verecek son ülkenin Fransa olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, Fransa gibi ülkeler bir şeye alışmıştır. Hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar. Türkiye tarafından ya da başka bir ülke tarafından eleştiri geldiği zaman da şok olacaklar. Uluslararası hukuk konusunda Türkiye’ye ders vermeye çalışıyorsunuz. Burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz ama Macron’un aldığı karar Fransa Anayasa Mahkemesin’in aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. AİHM’in kararlarıyla çelişiyor mu? Çelişiyor. Geçmişte yer alan bir olayı soykırım olarak tanımlamak siyasilerin görevi mi? BM kararlarını okudunuz mu? Siz siyasiler tarihle ilgili olaylar hakkında karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz. Hangi bilgiyle bu konuda net karar veriyorsunuz? Bunun sebebi popülizmdir, sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım konusunda Türkiye’ye ders verecek son ülke Fransa’dır. Fransa önce kendi tarihine baksın tepeden ders vermeye bakmasın. Cezayir’de, Fransa’da olanları unutmadık. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin ama size haddinizi bildirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA